Laureate of the III Prize of the International Youth Competition of Classical Dance "Crystal Shoe" (Kharkov, 2009); Diploma-recipient of the International Ballet Competition in New York (2008), the Valentina Kozlova International Ballet Competition (Boston, 2009), the Yuri Grigorovich International Competition "Young Ballet of the World" (Sochi, 2009), the Orlando International Ballet Competition (2012) ).

Graduated from the State Choreographic School named after Alexandra Sokolova in Dnepropetrovsk. In 2007 she entered the International Slavic University.

In 2005, she was hired at the Dnepropetrovsk Academic Opera and Ballet Theater; in 2009 - at the National Academic Bolshoi Opera and Ballet Theater of the Republic of Belarus; in 2011 - in the ballet troupe of the National Opera of Ukraine named after Taras Shevchenko.

Diploma-recipient of the International Ballet Competition (Orlando, 2013), winner of the third prize at the International Ballet Competition "Grand Prix of Siberia" (Krasnoyarsk, 2014), winner of the second prize at the International Competition of Ballet Dancers (Astana, 2016)

She was awarded the Medal and the Certificate of Honor of the Odessa Regional Council "For many years of creative activity, strengthening the moral and patriotic spirit of military personnel participating in anti-terrorist operations, a significant personal contribution to the development of national art and an active life position" (2015)

She has been working at the Odessa National Academic Opera and Ballet Theater since 2013.

The ballerina's repertoire includes:

  • part of Masha (The Nutcracker by Pyotr Tchaikovsky);
  • the part of Court Ladies, Little Swans, Brides and pas de trois ("Swan Lake" by Pyotr Tchaikovsky);
  • the roles of the Fairy of Frivolity, Fairy of the Canary and Princess Florina (The Sleeping Beauty by Pyotr Tchaikovsky);
  • the part of Juliet (Romeo and Juliet by Sergei Prokofiev);
  • the part of Snow White (Bogdan Pavlovsky's Snow White and the Seven Dwarfs);
  • the three Sylphides and the part of the Little Girl (Sylphide by Herman Levenshold);
  • the parts of Gypsies and Friends (Esmeralda by Caesar Pugni);
  • the part of Angels (The Creation of the World by Andrey Petrov);
  • the part of Cupid, Friends and pas de deux (Don Quixote by Ludwig Minkus);
  • pas de trois (Paquita by Ludwig Minkus);
  • pas de deux ("The Flames of Paris" by Boris Asafiev);
  • pas de deux ("Harlequinade" by Ricardo Drigo);
  • inserted pas de deux ("Giselle" by Adolphe Adam);
  • pas de deux Medora and the slave, pas d'esclave ("Corsair");
  • Aurora ("The Sleeping Beauty" by P. Tchaikovsky);
  • Kitri ("Don Quixote" by L. Minkus);
  • pas de deux ("Carnival of Venice" by C. Puni).
  Has toured in Russia, Romania, Italy, Spain, Germany, Switzerland, Bulgaria, China, Japan, USA. Kazakhstan.

Recommended

01
August
12:00
Ballet for young viewer
Little Red Riding Hood (Svetlana Antipova ballet studio)
Music by Adolphe Adan, Ludwig van Beethoven, Giuseppe Verdi, Charles Gounod, Paul Mauriat, Gioacchino Rossini, Pyotr Tchaikovsky, Johann Strauss
01
August
19:00
Ballet
Carmen-Suite
Georges Bizet - Rodion Shchedrin
Балет на одну дію
Лібрето Альберто Алонсо за новелою Проспера Меріме
01
August
19:00
Ballet
Les Sylphides
Music by Frederic Chopin
Хореографічна сюїта на одну дію
Хореографія Михайла Фокіна
03
August
12:00
Ballet
The Mermaid (Svitlana Antipova Ballet Studio)
Music by composers of the 18th - 20th centuries (K. Debussy, R. Wagner, P. Tchaikovsky, N. Rimsky-Korsakov, M. Glinka, E. Grieg, C. Gounod, G. Berlioz, G. F. Handel, C. Saint-Saens, I. Strauss , F. Mendelssohn)
04
August
19:00
Ballet
Masquerade
Aram Khachaturyan
Libretto by G. Sevoyan, L. Vilvovskaya, M. Dolgopolova, N. Ryzhenko, V. Smirnova-Golovanova based on a drama with the same name by M. Lermontov.
06
August
12:00
Ballet for young viewer
Peter Pan (Svetlana Antipova ballet studio)
Music by Gioacchino Rossini, Edvard Grieg, Leo Delibes, André Messager, Johann Strauss
06
August
19:00
Ballet
Mystery of the Vienna Woods
Music by Gustav Mahler and Johann Strauss
Ballet in 2 acts
Libretto by Yuri Vasyuchenko, Honoured Artist of Russia
07
August
11:00
Ballet for young viewer
Little Red Riding Hood (Svetlana Antipova ballet studio)
Music by Adolphe Adan, Ludwig van Beethoven, Giuseppe Verdi, Charles Gounod, Paul Mauriat, Gioacchino Rossini, Pyotr Tchaikovsky, Johann Strauss
08
August
12:00
08
August
19:00
Ballet
Giselle
Adolphe Charles Adam
11
August
12:00
Ballet for young viewer
Cipollino
Karen Khachaturyan
12
August
19:00
Ballet
Yell (Krik)
Score by Serge HOUPPIN, Gerard VANDENBROUCQUE, Erwan MELLEC, Giovanni SOLLIMA, Henri TORGUE, Max RICHTER, Pēteris VASKS, Richard WAGNER.
17
August
12:00
Ballet for young viewer
Alice in Wonderland (Svetlana Antipova ballet studio)
L. Volkovа
18
August
19:00
Ballet
Don Quixote
Ludwig Minkus
20
August
19:00
Ballet
Swan Lake
Pyotr Ilyich Tchaikovsky
Libretto is based on the scenario by Vladimir Begichev and Vasiliy Geltser
21
August
19:00
Ballet
Swan Lake
Pyotr Ilyich Tchaikovsky
Libretto is based on the scenario by Vladimir Begichev and Vasiliy Geltser
27
August
19:00
Ballet
Giselle
Adolphe Charles Adam
28
August
12:00
Ballet
The Mermaid (Svitlana Antipova Ballet Studio)
Music by composers of the 18th - 20th centuries (K. Debussy, R. Wagner, P. Tchaikovsky, N. Rimsky-Korsakov, M. Glinka, E. Grieg, C. Gounod, G. Berlioz, G. F. Handel, C. Saint-Saens, I. Strauss , F. Mendelssohn)
To event list To event list
We use cookies.
By continuing to use our site, you consent to the processing of cookies and user data: location information; OS type and version; browser type and version; device type and screen resolution; sources of access to the site; OS language and browser; visited pages of the site and actions on them; ip-address for the purpose of site operation, retargeting, statistical research and transfer to third parties. If you do not want your data to be processed, leave the site.
I agree