Honoured Artist of the Republic of Moldova

His repertoire includes:

  • Prince Siegfried ("Swan Lake" by Pyotr Tchaikovsky);
  • José ("Carmen Suite" by Georges Bizet - Rodion Shchedrin);
  • Lucien ("Paquita" by Ludwig Minkus);
  • Solor ("La Bayadere" by Ludwig Minkus);
  • Basilio ("Don Quixote" by Ludwig Minkus);
  • Albrecht ("Giselle" by Adolphe Adam);
  • Crown Prince ("The Secret of the Vienna Woods" to the music of Gustav Mahler and Strauss);
  • Young men ("The Rite of Spring" by Igor Stravinsky);
  • Antipodes ("Yell" to the music of different composers) and other parts.
 

He collaborated with the choreographers:

  • Yuriy Grigorovich (Moscow);
  • Yuriy Vetrov (Moscow);
  • Boris Eifman (St. Petersburg);
  • Radu Poklitaru (Kiev);
  • Georgiy Kovtun (St. Petersburg, Odessa);
  • Gediminas Taranda (Moscow);
  • Galina Shlyapina (Moscow);
  • Sergey and Elena Radchenko (Moscow).

He collaborated with Moscow Theater "Imperial Russian Ballet", "Russian National Ballet" and the Ballet Theatre of Classical Choreography La classique. Vladimir Statnyy toured in the UK, China, Germany, Denmark, the Netherlands, the USA, Italy, Spain, France, China, Sweden, Norway, the UAE, Serbia and Montenegro, Colombia.

 

Recommended

23
October
12:00
Ballet
The Mermaid (Svitlana Antipova Ballet Studio)
Music by K. Debussy, R. Wagner, P. Tchaikovsky, N. Rimsky-Korsakov, M. Glinka, E. Grieg, C. Gounod, G. Berlioz, G. F. Handel, C. Saint-Saens, I. Strauss , F. Mendelssohn
Ballet for children in 2 acts
Audio recording is used during the show
24
October
18:30
Ballet
Masquerade
Aram Khachaturian
Ballet in 2 acts.
Libretto by G. Sevoyan, L. Vilvovskaya, M. Dolgopolova, N. Ryzhenko, V. Smirnova-Golovanova based on a drama with the same name by M. Lermontov.
26
October
18:30
Ballet
Paquita
Ludwig Minkus
Ballet in act 1 based on the novel by Miguel Cervantes "The Little Gypsy Girl"
Choreography by Marius Petipa
26
October
18:30
Ballet
Walpurgis Night
Charles Gounod
Ballet in 1 act
Choreography by Leonid Lavrovskiy
28
October
18:30
Ballet
La Bayadère
Ludwig Minkus
Ballet in 3 acts
Choreography by Marius Petipa, including elements by Nikolay Zubkovsky, Konstantin Sergeyev and Vakhtang Chabukiani
30
October
18:30
Ballet
Swan Lake
Pyotr Ilyich Tchaikovsky
Ballet in 4 acts (performed with one intermission)
Libretto is based on the scenario by Vladimir Begichev and Vasiliy Geltser
To event list To event list
We use cookies.
By continuing to use our site, you consent to the processing of cookies and user data: location information; OS type and version; browser type and version; device type and screen resolution; sources of access to the site; OS language and browser; visited pages of the site and actions on them; ip-address for the purpose of site operation, retargeting, statistical research and transfer to third parties. If you do not want your data to be processed, leave the site.
I agree