На сцені могила Гоголя і гніздо з незвичайним яйцем. У повний місяць з гробниці пробивається світло, обеліск зсувається і з’являється привид Гоголя. Навколо снують люди в чорному. Письменник спостерігає за ними і бачить в кожному з них персонажів своїх творів. Гоголь перетворюється на людину-сову і злітає до місяця, ніби повертаючись у минуле. З яйця, створеного Гоголем-птахом, «вилуплюється» Панночка. Побачивши народжений образ – плід своєї уяви, Гоголь відправляє її в світ людей.
У сім’ї Сотника народжується красуня-дочка. Селяни, за звичаєм, приходять в його будинок, щоб познайомитися з новим членом сім’ї. Спочатку їх насторожує незвичайна поведінка дівчинки, але незабаром враження розвіюється і всі милуються красою маленької Панночки. Проходить час. Гоголь, який втручається в життя своїх героїв, виводить на сцену псаря Микиту і Хому. Панночка розважається з Микитою. Хома зачарований юною красунею, яка полонить його душу. Панночка, вдосталь «награвшись» Микитою, вбиває його. Свідком вбивства стає дочка козака Шептуна.
Ярмарок. Кого тут тільки немає. Народ торгує, веселиться, танцює. Тут і Хома з Бубличницею. З’являється Сотник з Панночкою, Нянькою, Свиридом і Дорошем. Народ зачарований і наляканий красою Панночки. Розбитна Бубличниця заграє з мужичками, але любить Хому. Це помічає дочка Сотника.
Козак Шептун, його дружина Шепочиха та їх дочка зустрічаються біля озера з Панночкою. Ніщо не віщує трагедії, але в кінці зустрічі дочка вмирає. Та ж доля спіткає Шепочиху. Гоголь-автор усвідомлює, що персонажі, вигадані ним, знаходять свою долю всупереч його бажанням.
Зустріч з Хомою закінчується смертю Панночки.
Сотник наказує привезти Бурсака Хому для відспівування дочки. Це остання воля Панночки.
Хома в гостях у Бубличниці. Входять Дорош і Свирид. Вони повідомляють про бажання Сотника. Хома намагається відмовитися, але це йому не вдається.
В церкві Сотник залишає Хому наодинці з Панночкою. Хома починає відспівування її і Панночка оживає. Під ранок вона закликає всю нечисть з потойбічного світу на чолі з Вієм. Зустрівшись очима з Вієм, Хома гине. На сцені залишається Гоголь, застиглий в граніті.
Георгій Ковтун про постановку “Вія” «Гоголь – майстер фантасмагорії» Прийоми для передачі фантасмагорії складні, адже вони не мають реальних обгрунтувань, логічної бази. На мій погляд, в «Вії» письменнику вдалося створити дивовижний контраст жахливого сюжету та іронічного ставлення до героїв. До слова, легенда про Панночку і Вія досить розповсюджена – в фольклорних традиціях кожного народу є безліч подібних історій. Повість Гоголя спонукає нас звертати увагу не стільки на сюжет, скільки на особливості його подачі, що підтверджує актуальність думки – часто важливо не що, а як. Тому я й дозволив собі втрутитися у світ автора. Керівництво Одеського театру опери та балету звернулося з пропозицією про поставку опери-балету «Вій» видатного українського композитора Віталія Губаренка на сцені театру. Спочатку хотів відмовитися, але мій внутрішній авантюризм змусив кров в жилах вирувати, а це означає – з’явився божевільний інтерес до цієї роботи. Одеському глядачеві добре відома перша постановка «Вія» 1984 року, тому я і вирішив звернути увагу на передісторію взаємин Хоми і Панночки. Наприкінці життя Губаренко на основі музики опери-балету написав хореографічні сцени. Мені здалося цікавим об’єднати оперу-балет і хореографічні сцени. Вистава наповнена містичним змістом, який передається за допомогою музики, живопису, хореографії, голосу. Микола Васильович Гоголь занурений в дію спектаклю і стає його головною дійовою особою. Він створює своїх героїв, вони народжуються з його свідомості, знаходять своє життя і вступають у конфлікт із самим автором.
Dear audience!
From the 7th of December, we may only allow you to visit our performances if you have one of the following documents:
- “Yellow” COVID-certificate or a paper statement 063-O (valid for 30 days) - “Green” COVID-certificate (valid for 270 days) - International vaccination certificate (valid for 270 days) - Foreign COVID-certificate for vaccines approved by WHO (valid for 270 days) - Negative PCR or express antigen test result (valid for 72 hours) - A certificate of recovery from COVID-19 (valid for 105 days from the date of diagnosis)
These restrictions do not apply to persons under 18. Your document will be checked upon presenting your ticket at the entrance.
In case of your inability to present one of the aforementioned documents, you will not be allowed to enter.
The use of face masks is mandatory during your visit to the theatre.
Yours, management of the theatre.
Agree