Опери

Пікова дама

Петро Чайковський
Купити квиток
Прокрутіть вниз

Інформація

Тривалість
Тривалість вистави з урахуванням антракту: 3 години

Про подію

Лібрето Модеста Чайковського
за мотивами однойменної повісті Олександра Пушкіна
Опера виконується з одним антрактом
У режисерській версії Олександра Тітеля
Художник-постановник - Станіслав Морозов
Художниця з костюмів – Олена Степанова
Хор, артисти балету, оркестр театру, дитячий хор «Перлини Одеси» (художня керівнця – Лариса Гарбуз)

Опера «Пікова дама» – одне з найвідоміших творів світового реалістичного мистецтва. Ця музична трагедія вражає психологічною правдивістю відтворенням думок і почуттів героїв, їхніми надіями, стражданнями і загибелю, яскравістю картин епохи, напруженістю музично-драматичного розвитку. Характерні риси стилю Чайковського отримали тут своє найбільш повне і досконале вираження.

Члени постановочної групи

Диригент-постановник:
Балетмейстер-постановник:
Хормейстер-постановник:
заслужений діяч мистецтв України Леонід Бутенко

Зміст

Лібрето опери в великій мірі відрізняється від оригіналу. Твір Пушкіна – прозовий, лібрето – віршоване, причому з віршами не тільки лібретиста і самого композитора, але також Державіна, Жуковського, Батюшкова. Ліза у Пушкіна – бідна вихованка багатої графині; у Чайковського вона – її онучка, «щоб, – як пояснює лібретист, – зробити кохання до неї Германа більш природнім»; не ясно, проте, чому його кохання було б менш «природнім» до бідної дівчини. До того ж виникає ніяк не прояснене питання про її батьків – хто, де вони, що з ними. Германн у Пушкіна – з німців, тому саме таке написання його прізвища, у Чайковського про його німецьке походження нічого не відомо, і в опері «Герман» (з одним «н») сприймається просто як ім’я. Князь Єлецький, що фігурує в опері, у Пушкіна відсутній. Граф Томський, родині зв’язки якого з графинею в опері ніяк не відзначено, і де він виведений сторонньою особою (просто знайомим Германа, як і інші гравці), у Пушкіна є її онуком; цим, мабуть, пояснюється його знання сімейної таємниці. Дія драми Пушкіна відбувається в епоху Олександра I, тоді як опера переносить нас – це була ідея директора імператорських театрів И.А.Всеволожського – в Катерининську епоху. Фінали драми у Пушкіна і Чайковського також різні: у Пушкіна Германн, хоча і божеволіє ( «Він сидить в Обухівській лікарні в 17-м нумері»), все ж не вмирає, а Ліза, більш того, виходить заміж; у Чайковського – обидва герої гинуть. Можна навести ще безліч прикладів відмінностей – як зовнішніх, так і внутрішніх – в трактуванні подій і персонажів Пушкіним і Чайковським.

Cтислий зміст

Дія перша

Перша картина. Петербург. Літній сад.

Офіцери Сурін і Чекалінський стурбовані поведінкою свого приятеля Германа, який щовечора приходить до грального дому, але не грає. У сад приходять Герман і граф Томський. Герман зізнається, що закоханий у дівчину, імені якої він не знає. Та йому відомо, що вона спадкоємиця багатого знатного роду і тому не може бути його дружиною. До компанії офіцерів приєднується князь Єлецький, котрий повідомляє про своє швидке одруження. Герман розпитує його про наречену. Єлецький вказує на Лізу, що супроводжує Графиню під час прогулянки. Герман вражений – саме наречена князя є його коханою. Томський розповідає містичну історію про таємницю трьох карт, яку граф Сен-Жермен колись повідав Графині, пристрасній картярці. Безпрограшні карти допомогли «московської Венері» повернути її статок, але плата за таємницю – смерть від «третьего, кто, пылкою страстью горя», прийде до неї взнати ці карти. Літній сад спорожнів. Починається гроза, але буря не страшить Германа – він клянеться, що Ліза буде належати йому, або він помре.

Друга картина. Кімната Лізи у домі Графині.

До Лізи завітали подруги. Після того як вони пішли, дівчина повіряє ночі свою таємницю: вона закохана у незнайомця. Несподівано на балконі з’являється Герман. У ньому вона впізнає свого обранця. Чоловік освідчується Лізі у коханні. Лунає владний стукіт у двері – Графиня сама прийшла до Лізи дізнатися причину шуму, який порушив її спокій. Герман встигає сховатися. Побачивши Графиню, молодий чоловік вирішує, що повинен дізнатися таємницю трьох карт. На мить кохання до Лізи відступає перед бажанням дізнатися таємницю виграшу. Графиня йде, і Герман знову розповідає Лізі про своє кохання. Дівчина, підкорена силою його почуття, відповідає взаємністю.

Третя картина. Бал.

Єлецький, стривожений холодністю Лізи, запевняє її у своєму коханні. Але Ліза ухиляється від розмови. Ліза дає Герману ключа від потайних дверей будинку Графині. Шлях до кімнати дівчини проходить через спальню Графині. Герману здається, що сама доля допомагає йому дізнатися про три заповітні карти.

Дія друга

Четверта картина. Спальня Графині.

Одержимий бажанням дізнатися таємницю трьох карт, Герман вирішує залишитися у спальні та домогтися від Графині відповіді. Графиня повертається з балу та згадує минуле – блискучі бали у Парижі, успіх і визнання. Раптово з’являється перед нею Герман і просить відкрити йому таємницю, але Графиня мовчить. Герман погрожує пістолетом і вимагає назвати заповітні карти. Графиня вмирає. Близький до безумства, Герман не чує докорів Лізи, яка з’являється у кімнаті – зі смертю Графині руйнуються його надії на щастя.

П’ята картина. Кімната Германа у казармах.

Він читає листа від Лізи, в якому вона призначає йому побачення на набережній. Думки про померлу Графиню переслідують Германа. У маренні йому являється її привид. Він наказує Герману одружитися з Лізою та називає йому три виграшні карти – трійку, сімку, туз… Шоста картина. Набережна Зимової канавки. Ліза сподівається, що Герман розвіє її підозри у навмисному вбивстві Графині. З’являється Герман. На мить їй здається, що вони найщасливіші в світі. Але, одержимий думкою про три карти, Герман відштовхує Лізу та біжить до грального дому. Ліза кидається у воду.

Шоста картина. Набережна Зимової канавки.

Ліза сподівається, що Герман розвіє її підозри в навмисному вбивстві Графині. З’являється Герман. На мить їй здається, що пощастити більше нікого немає. Але, одержимий думкою про три карти, Герман відштовхує Лізу і тікає в гральний будинок. Ліза кидається в воду.

Сьома картина. Гральний дім.

У розпалі гри з’являється Герман. Двічі поспіль він пропонує великі ставки і виграє. Гра триває. Цього разу проти Германа грає князь Єлецький. Та замість безпрограшного туза у руках Германа опиняється дама пік. Герману ввижається привид Графині. Чоловік не в змозі перенести потрясіння. У божевіллі Герман вистрілює в себе. В останню мить життя Герману являється образ Лізи. З її ім’ям на вустах він помирає.

Розкрити описПриховати опис

Дійові особи

ГРАФИНЯ:
народна артистка України Валентина Васильєва, заслужена артистка України Тетяна Спаська, заслужена артистка України Олена Стародубцева
ГРАФ ТОМСЬКИЙ (в інтермедії – Златогор):
КНЯЗЬ ЄЛЕЦЬКИЙ:
народний артист України Віктор Мітюшкін, Олександр Стрюк
ЧЕКАЛІНСЬКИЙ:
СУРІН:
заслужений артист України Дмитро Павлюк, Віктор Шевченко
ЧАПЛИЦЬКИЙ:
НАРУМОВ:
РОЗПОРЯДНИК:
Хор, артисти балету, оркестр театру, дитячий хор «Перлини Одеси» (художня керівниця – Лариса Гарбуз):

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/operaua/operahouse.od.ua/www/wp-content/themes/odessa_opera_and_ballet_theater/woocommerce/content-single-product.php on line 344
1
/

Рекомендуємо

12
Березня
18:30
Прем'єра
Опери
Шукачі перлів
Жорж Бізе
Пам'яті Г.Поліванової та Я.Вощака
14
Березня
18:30
Опери
Аїда
Джузеппе Верді
Опера виконується з двома антрактами
Лібрето Антоніо Гісланцоні
за сценарієм Огюста Марієтта
20
Березня
18:30
Опери
Севільський цирульник
Джоаккіно Россіні
Сцени з опери виконуються без антракту
21
Березня
18:30
Опери
Флорія Тоска
Джакомо Пучіні
Опера виконується з двома антрактами
Лібрето Луїджі Ілліки та Джузеппе Джакози за однойменною драмою Віктор’єна Сарду
28
Березня
18:30
Опери
Євгеній Онєгін (Концертне виконання)
Петро Чайковський
Ліричні сцени на 3 дії
Виконуються з одним антрактом
Лібрето Костянтина Шиловського за однойменним романом у віршах Олександра Пушкіна
Перейти до афіші Перейти до афіші
Ми використовуємо cookies
Продовжуючи використовувати наш сайт, ви даєте згоду на обробку файлів cookie і призначених для користувача даних: відомості про місцезнаходження; тип і версія ОС; тип і версія браузера; тип пристрою і дозвіл його екрану; джерела входу на сайт; мова ОС і браузера; відвідані сторінки сайту і дії на них; ip-адреса з метою функціонування сайту, проведення ретаргетінга, проведення статистичних досліджень і передачі третім особам. Якщо ви не хочете, щоб ваші дані оброблялися, покиньте сайт.
Згоден