Winner of the third prize at two international vocal competitions in Karlovy Vary (2002 and 2005), holder of a diploma and a special prize at the XVIII International Music Festival named after Leonida Sobinova (Saratov, 2005), scholar of the Nikolai Ogrenich Prize (2005), diploma-recipient of the International V.I. Elena Obraztsova (St. Petersburg, 2005). Graduated from the Odessa State (now - National) Music Academy. Antonina Nezhdanova in 2003. She has been working at the Odessa Opera and Ballet Theater since 2002. Performs parts:
  • Andrey ("Zaporozhets beyond the Danube" by Semyon Gulak-Artemovsky);
  • Pinkerton (Madame Butterfly by Giacomo Puccini);
  • Rudolph (La Bohème by Giacomo Puccini);
  • Cavaradossi (Tosca by Giacomo Puccini);
  • Pong and the Emperor (Turandot by Giacomo Puccini);
  • Alfred (La Traviata by Giuseppe Verdi);
  • the Duke of Mantua and Borsa (Rigoletto by Giuseppe Verdi);
  • Amelia's servants and the judge (Masquerade Ball by Giuseppe Verdi);
  • Lensky (Eugene Onegin by Pyotr Tchaikovsky);
  • Chekalinsky, Chaplitsky and the manager ("The Queen of Spades" by Pyotr Tchaikovsky);
  • Scarecrows ("Emerald City" to music by various composers).
Has toured in Germany, Switzerland, Estonia, Romania, Great Britain, Ireland, Cyprus.

"Cossack beyond the Danube" by Semyon Gulak-Artyomovskiy:
Andrey
"Madame Butterfly" by Giacomo Puccini:
Pinkerton
"La Boheme" by Giacomo Puccini:
Rodolfo
"Tosca" by Giacomo Puccini:
Cavaradossi
"Turandot" by Giacomo Puccini:
Pong and Emperor
"La Traviata" by Giuseppe Verdi:
Alfredo
"Rigoletto" by Giuseppe Verdi:
Duke of Mantua and Borsa
"A Masked Ball" by Giuseppe Verdi:
Amelia’s servant and Judge
"Eugene Onegin" by Pyotr Tchaikovsky:
Lenskiy
"The Queen of Spades" by Pyotr Tchaikovskiy:
Chekalinskiy, Chaplitskiy , Master of ceremonies
"Emerald City" set to music by different composers:
The Scarecrow

Recommended

03
July
16:00
Ballet
Giselle
Adolphe Charles Adam
Ballet in two acts
Libretto by Théophile Gaultier, Jules-Henri Vernois de Saint-Georges, Jean Coralli
Choreography by Jules Perrot, Jean Coralli, Marius Petipa
Revised version by Leonid Lavrovsky
08
July
18:00
Opera
La Bohème
Giacomo Puccini
Opera in four acts, performed with one intermission
Libretto by Luigi Illica and Giuseppe Giacosa
Based on the book "Scenes of Bohemian Life" by Henri Murger
09
July
16:00
Ballet
La Bayadère
Ludwig Minkus
Ballet in 3 acts
Choreography by Marius Petipa, including elements by Nikolay Zubkovsky, Konstantin Sergeyev and Vakhtang Chabukiani
10
July
16:00
Opera
Il barbiere di Siviglia
Gioachino Rossini
Libretto by Cesare Sterbini based on Pierre Beaumarchais's French comedy Le Barbier de Séville
15
July
18:00
Ballet
Les Sylphides
Music by Frederic Chopin
Choreographic suite in one act
Choreography by Michel Fokine
15
July
18:00
Ballet
Paquita
Ludwig Minkus
Ballet in act 1 based on the novel by Miguel Cervantes "The Little Gypsy Girl"
Choreography by Marius Petipa
16
July
16:00
Opera
Tosca
Giacomo Puccini
Performed with two intermissions
Libretto by Luigi Illica and Giuseppe Giacosa. Based on Victorien Sardou's play "La Tosca"
To event list To event list
We use cookies.
By continuing to use our site, you consent to the processing of cookies and user data: location information; OS type and version; browser type and version; device type and screen resolution; sources of access to the site; OS language and browser; visited pages of the site and actions on them; ip-address for the purpose of site operation, retargeting, statistical research and transfer to third parties. If you do not want your data to be processed, leave the site.
I agree