Main
Repertoire
Events
Festival
About theatre
History of the theatre
Visit to the theatre
FAQ
Annual financial report
Hall layout
Press room
Magazine
Who is who
Sponsors
Partners
Become a patron
Services
News
Contacts
ENG
УКР
ENG
Main
Repertoire
Events
Festival
About theatre
History of the theatre
Visit to the theatre
FAQ
Annual financial report
Hall layout
Press room
Magazine
Who is who
Sponsors
Partners
Become a patron
Services
News
Contacts
Buy the tickets
Odesa National Academic Opera and Ballet Theatre
/
Collective
Collective
Theater management
Artistic directors
Opera troupe
The Ballet
Orchestra
Scenic Art Section
The Chorus
Guest artists
Management of services and departments
Collective
Theater management
Artistic directors
Management of services and departments
Opera troupe
The Ballet
The Chorus
Orchestra
Scenic Art Section
Guest artists
Theater management
Babich Nadiya
Managing Director/Artistic director
Honoured Worker of Ukraine Culture
Miulberg Sergiy
First Deputy Managing Director
Honoured Art Worker of Ukraine
Barskiy Oleksandr
Commercial Deputy Managing Director
Bashchun Vadym
Deputy General Manager in Supplies and Provision
Pushchyna Ludmila
Legal Assistant to managing director
Sergiychuk Ludmila
PR Assistant to Managing Director
Artistic directors
Vrublevsky Volodymyr
Acting Principal Conductor
Regrut Valery
Principal choirmaister
Anisenko Igor
Principal designer
Management of services and departments
Kovalyova Yulia
Principal Administrator
Khomin Vasyl
Artistic production department manager
Kalashnik Larysa
Directors department manager
Soloviova Lilia
Head of the literary-dramaturgical department
Poderska Tetiana
Head of the information/advertising department, Honoured Worker of Ukraine Culture
Dmytriev Sergiy
Chief Engineer
Statirova Oleksandra
Chief Accountant
Kostiuk Lolita
Head of Human Resources
Velyka Lilia
Head of the Planning and Economic Department
Gaiday Elizaveta
Начальниця бюро діловодства та зберігання документів
Opera troupe
Opera troupe management
Yutesh Natalia
Opera troupe manager
Honoured Artist of Ukraine
Soloists
Soprano
Vorokh Alina
Golub Anastasia
Zuienko Larysa
People's Artist of Ukraine
Litvinova Hanna
Naimytenko Maryna
Pavlenko Natalia
Sandak Natalia
Subotina Yulia
Tereshchuk Yulia
Mezzo soprano
Godulian Maryna
Zoreslava Dolga
Kadantseva Natalia
Lyan Kateryna
Martyniuk Anastasia
Skrypnyk Ilona
Spaska Tetiana
Honoured Artist of Ukraine
Starodubtseva Olena
Honoured Artist of Ukraine
Shafranska Taisia
Tenor
Gorai Vladyslav
Honoured Artist of Ukraine
Koriagin Gennadiy
Prokopovych Oleksander
Smyrnov Vitaliy
Smyrnov Pavlo
Shoshyn Leonid
Baritone
Bilyy Vitaliy
Gruzin Oleksiy
Dobrovolskiy Vasyl
Dudar Yuriy
Zhmudenko Oleksiy
Markiv Illia
Mityushkin Victor
People's Artist of Ukraine
Panchenko Bogdan
Striuk Oleksandr
Bass
Pavliuk Dmytro
Honoured Artist of Ukraine
Uzun Sergiy
Concertmasters of the opera
Parada Igor
Plekhanova Olga
Struk Veronica
The Ballet
Ballet troupe management
Sevoian Harry
Head of the ballet
Honoured Artist of Ukraine
Kyselyova Yanina
Deputy head of the ballet
Soloists
Principal artists
Vorobiova Oleksandra
Vorobiova Olga
Dobrianska Olena
Honoured Artist of Ukraine
Dotsenko Sergiy
Honoured Artist of Ukraine
Pisarev Andriy
Poliudova Maria
Honoured Artist of the Republic of Moldova
Rozhevych Olga
Honoured Artist of Ukraine
Skrynnik Stanislav
High level artist
Afaniutina Tetiana
Bartosh Kateryna
Burdik Kateryna
Grits Pavlo
Ivasenko Natalia
Korno Anastasia
Lavrinenko Olena
Marchenko Yulian
Maria Ryazantseva
Soloviova Victoria
Cherniak Denys
Category 1 ballet artist
Bannikova Anastasia
Bartosh Dmytro
Vetchynkina Christina
Dzenyk Dmytro
Kashchiy Sviatoslav
Kolomiets Olga
Kravchenko Viacheslav
Kravchenko-Shevchenko Ksenia
Kragel Maryna
Kropotova Kira
Levshyna Angelica
Levshyna Veronica
Pelykh Victor
Perfilov Mykhaylo
Pozniak Sergiy
Ponomariova Olena
Rozdaybida Vitaliy
Rudenko Victor
Rudneva Anastasia
Stankevich Hannah
Stryzhakova Maryna
Temchenko Julia
Tutunnyk Hannah
Chepil Oksana
Cherniak Anastasia
Chumakova Daryna
Shenderovska Julia
Shepetukha Anastasia
Category 2 ballet artist
Andeyeva Maria
Grechykha Anna
Dimchoglo Eva
Zavaliy Oleksiy
Zakharchenko Ksenia
Ivanova Oleksandra
Kalin Roman
Kalina Polina
Korobko Daria
Krusser Vadym
Kubareva Anastasia
Lilia Ivanova
Lobkin Roman
Marakulin Yevgeniy
Melnykov Sergiy
Morozova Iryna
Paliy Anastasia
Putrin Nikita
Rabotina Polina
Rozhenko Danylo
Talipov Ruslan
Tkachuk Sergiy
Udot Julia
Tutors
Lidia Ferulyova
Mykhaylo Petukhov
Народний артист України
Nina Stoyan
Honoured Artist of Ukraine
Yuriy Karlin
Honoured Artist of Ukraine
Concertmasters of the ballet
Lolita Grigoryan
Naumenko Viktoriia
Tetiana Cherkas
Yulian Shumakov
The Chorus
Choir management
Regrut Valery
Principal choirmaister
Hazinskyi Ivan
Chormaister director
Kuchurivskyi Yurii
Chormaister
Muzychko Viktor
Assistant Chief Choirmaster
Honoured Artist of Ukraine
Artists of the choir
First sopranos
Second soprano
First alts
Second alts
First tenors
Second tenors
Baritones
Bass
Concertmaisters of the choir
Serhiieva Halyna
Rusyniak Nataliia
Orchestra
Conductors
Vrublevsky Volodymyr
Acting Principal Conductor
Chernetski Igor
Honoured Artist of Ukraine
Shavruk Igor
Honoured Artist of Ukraine
Hrynyvetska Marharyta
Yoshida Hirofumi (Japan)
Principal Guest Conductor
The management of the orchestra
Pastukhov Anatolii
Assistant of Chief Conductor
Honoured Artist of Ukraine
Orchestra Artists
First violins
Second violins
Violas
Cellos
Double bass
Harp
Flutes
Oboes
Clarinets
Bassoons
French horns
Trompets
Trombones
Tubes
Percussion
Scenic Art Section
Management of Scenic Art Section
Khomin Vasyl
Artistic production department manager
Producers
Kalashnik Larysa
Directors department manager
Taranenko Oksana
Production director
Nezvinskiy Oleksander
Sound engineer
Forsiuk Tamara
режисерка
Krasnykh Sergiy
Stage manager and soloist
Yanchuk Victor
Stage manager
Pogosov Eduard
Vocal tutor
Zaikauskas Linas
Режисер-постановник
Workshops and sites
Props department
Props department
Sewing department
Costume section
Art and decoration department
Make-up department
Decoration department
Machine-decorative shop
Electric lighting department
Radio section
Guest artists
Zlakoman Oleg
Honoured Artist of Ukraine
Carlo Antonio de Lucia (Italy)
Opera director, producer, singer and teacher
Polimeno Alessandra (Italy)
Costume designer
Christian von Getz
Stage director
Jean-François D’hondt
Stage director
Knops Mark
Set designer
Avondts Nancy
Costume designer
Kovtun Georgy
Хореограф-постановник
Mosterd Gerard
Director
Matsak Natalia
Honoured Artist of Ukraine
Preisler Anatol (Austria)
Managing Director
Spanhak Karel (Netherlands)
Set designer
Kremer Ulli (Germany)
Costume Designer
Comestaz Antonin (France)
Plastics
David Albert (Germany)
Light designer
Bondur Serрhii
Choreographer
Porokhovnyk Yuriy
заслужений діяч мистецтв України
Contacts
+38 (048) 780-15-09
Theater information desk
11:00 — 19:30
Tue — Sun
+38 (048) 780-15-28
Chief administrator
11:00 — 19:30
Tue — Sun
+38 (048) 722-49-04
Telephone/fax reception
9:30 — 18:00
Tue — Sat
+38 (048) 722-22-30
General director's reception
9:30 — 18:00
Tue — Sat
Management appointment schedule:
Nadiya Babich
General director
15:00 — 17:00
Tuesday, Thursday
Sergey Mulberg
Deputy General Director for Main Activities
11:00 — 19:30
Tuesday, Friday
Vadim Bashchun
Deputy General Director for AHD
10:00 — 13:00
Wednesday, Saturday
We use cookies.
By continuing to use our site, you consent to the processing of cookies and user data: location information; OS type and version; browser type and version; device type and screen resolution; sources of access to the site; OS language and browser; visited pages of the site and actions on them; ip-address for the purpose of site operation, retargeting, statistical research and transfer to third parties. If you do not want your data to be processed, leave the site.
I agree