Концерти | Опери

Фестиваль мистецтв “Оксамитовий сезон в Одеській опері”
Carmina Burana

Карл Орф
Прокрутіть вниз
Тривалість
1 година без антракту
1
/

Члени постановочної групи

Диригент:
Заслужений артист України Ігор Чернецький
Хормейстер-постановник:
Хормейстер:
Режисер-постановник:
Хореограф-постановник:
Асистент хореографа:
Художник-сценограф:
Відеографія:
Керівниця дитячого хору:

Зміст

У 1934 році Орф випадково познайомився з каталогом вюрцбурзького антикваріату. У ньому він наткнувся на назву «Carmina Burana, латинські та німецькі пісні і вірші з бенедиктинсько-бойернського рукопису XIII століття, видані І. А. Шмеллером». Цей рукопис, що не мав назви, складений  близько 1300 року, перебував у Мюнхені, у придворній королевській бібліотеці, зберігачем якої в середині XIX століття був Йоганн Андреас Шмеллер. Він видав його у 1847 році, давши латинську назву Carmina Burana, що означає «Бойєрнскі пісні» за місцем знахідки на початку XIX століття в бенедиктинському монастирі в передгір’ях Баварських Альп. Книга користувалася великою популярністю і менш ніж за 60 років витримала 4 видання. Назва «з магічною силою прикувала мою увагу», – згадував Орф. На першій сторінці книги була поміщена мініатюра із зображенням колеса Фортуни, в центрі його – богиня вдачі, а по краях – чотири людські фігури з латинськими написами. Людина нагорі зі скіпетром, увінчана короною, – «царюю»; справа, що поспішає за впавшою короною, – «царював»; простягнений внизу – «той, що без царства»; зліва, спинається вгору, – «буду царювати». І першим було поміщено латинський вірш про Фортуну, мінливу ​​як місяць:

Фортуни колесо крутитися не втомиться: скинутий буду я з висот, принижений; тим часом інший – піднесеться, прокинеться, все тим же колесом до висот вознесений.

Орф відразу ж уявить собі новий твір – сценічний, з постійною зміною яскравих контрастних картин, з співаючим і танцюючим хором. І тієї ж ночі зробив намітки хору «Я оплакую рани, завдані мені Фортуною», який потім став №2, а наступного дня, вранці написав інший хор – «Мила бажана весна» (№5). Творіння музики йшло дуже швидко, зайнявши лише кілька тижнів, і до початку червня 1934 року «Карміна Бурана» була готова. Композитор зіграв її на роялі своїм видавцям, і ті прийшли від музики у захват. Однак робота над партитурою завершилася лише 2 роки потому, в серпні 1936-го. У середньовічному збірнику «Карміна Бурана» міститься більше 250 текстів. Їх автори – відомі поети і  ченці, студенти і школярі, що блукали з міста в місто, з країни в країну (по-латині їх називали вагантами) і писали на різних мовах – середньовічної латині, старовинному німецькому, старофранцузском. Використання їх Орф вважав засобом «викликати душу старих світів, мова яких був виразом їх духовного змісту»; особливо його хвилювали «захоплюючий ритм і картинність віршів, співуча і єдина в своєму роді стислість латини». Композитор відібрав 24 тексти різної довжини – від одного рядка до декількох строф, різних за жанрами і змістом. Весняні хороводи, пісні про кохання – піднесене, сором’язливе і відверто чуттєве, пісні застільні, сатиричні, філософсько-вільнодумні складають пролог під назвою «Фортуна – володарка світу» і 3 частини: «ранньою весною», «В шинку», «Суд любові» .

Про подію

Третя подія фестивалю – ораторія Карла Орффа «Карміна Бурана» (31
серпня), прем’єра сезону, що минув. Ще один приклад співпраці митців
Одеської опери з міжнародною творчою групою, як підтвердження втілення
програми інтеграції Одеської опери у європейський культурний контекст.
Якщо визначати жанр постановки, то це має бути ораторія – балет,
синтетичний жанр з використанням стилю контемпорарі у оригінальному
авторському рішенні хореографа – постановника Герарда Мостерда
(Королівство Нідерланди).

Ми використовуємо cookies
Продовжуючи використовувати наш сайт, ви даєте згоду на обробку файлів cookie і призначених для користувача даних: відомості про місцезнаходження; тип і версія ОС; тип і версія браузера; тип пристрою і дозвіл його екрану; джерела входу на сайт; мова ОС і браузера; відвідані сторінки сайту і дії на них; ip-адреса з метою функціонування сайту, проведення ретаргетінга, проведення статистичних досліджень і передачі третім особам. Якщо ви не хочете, щоб ваші дані оброблялися, покиньте сайт.
Згоден