3rd prize winner of the International junior classical dance competition “Crystal Shoe” (Kharkov, 2009); diploma holder of the International ballet competition in New York (2008), the International Velentina Kozlova ballet competition (Boston, 2009), International Yury Grigorovich “Young ballet of the world” international competition (Sochi, 2009), International ballet competition in Orlando (2012).

3rd prize winner of the International ballet competition “Grand Prix of Siberia” (Krasnoyarsk, 2012).

2nd prize winner of the International ballet competition in Astana (2016).

Pride and beauty of Ukraine, 2019. Contribution to art.

March 2019 – For considerable creative achievements, personal merits in the development of national theatrical art, high performing skills and in honour of the International Theatre Day – honourable diploma.

Graduated from the Aleksander Sokolov state choreographic school in Dnepropetrovsk. In 2007 entered the International Slavic University.

In 2005 began working at the Dnepropetrovsk academic opera and ballet theatre; in 2009 was invited to the National academic Bolshoi Theatre of Belarus; in 2011 was invited to the Taras Shevchenko National opera and ballet theatre.

Has been working at the Odessa National academic opera and ballet theatre since 2013.

Repertoire:

  • Masha (“The Nutcracker” by Pyotr Tchaikovsky)
  • Princess Aurora, the fairy of Playfulness, the Canary fairy and Princess Florine (“The Sleeping Beauty” by Pyotr Tchaikovsky)
  • Juliet (“Romeo and Juliet” by Sergei Prokofiev)
  • Snow White (“Snow White and the Seven Dwarfs” by Bogdan Pavlovsky)
  • Pas de deux "Diana and Acteon" and the part of Gypsies ("Esmeralda" by Cesare Pugni)
  • Angels (“The Creation Of The World” by Andrei Petrov)
  • Kitri (“Don Quixote” by Ludwig Minkus)
  • Pas de trois (“Paquita” by Ludwig Minkus)
  • Pas de deux (“Flames of Paris” by Boris Asafyev)
  • Pas de deux (“Arlekinada” by Riccardo Drigo)
  • Pas de deux from the 1st act (“Giselle” by Adolphe Adam)
  • Pas de deux of Medora and the slave, pas d'esclave (“Le Corsaire”)
  • Pas de deux “La Carnival de Venise” (Cesare Pugni)
  • Vakhanka (“Walpurgis Night”)
  • Nikiya (“La Bayadère” by Ludwig Minkus)

Has been on tour in Russia, Romania, Italy, Spain, Germany, Switzerland, Bulgaria, China, USA, Canada, Japan, France, Lebanon, Netherlands, Belgium.

Recommended

03
July
16:00
Ballet
Giselle
Adolphe Charles Adam
Ballet in two acts
Libretto by Théophile Gaultier, Jules-Henri Vernois de Saint-Georges, Jean Coralli
Choreography by Jules Perrot, Jean Coralli, Marius Petipa
Revised version by Leonid Lavrovsky
09
July
16:00
Ballet
La Bayadère
Ludwig Minkus
Ballet in 3 acts
Choreography by Marius Petipa, including elements by Nikolay Zubkovsky, Konstantin Sergeyev and Vakhtang Chabukiani
15
July
18:00
Ballet
Les Sylphides
Music by Frederic Chopin
Choreographic suite in one act
Choreography by Michel Fokine
15
July
18:00
Ballet
Paquita
Ludwig Minkus
Ballet in act 1 based on the novel by Miguel Cervantes "The Little Gypsy Girl"
Choreography by Marius Petipa
17
July
16:00
Ballet
Don Quixote
Ludwig Minkus
Ballet in 3 acts
Libretto by Marius Petipa
Based on an episode from the novel Don Quixote de la Mancha by Miguel de Cervantes
Choreography by Marius Petipa, Alexander Gorsky and Kasyan Goleyzovsky
To event list To event list
We use cookies.
By continuing to use our site, you consent to the processing of cookies and user data: location information; OS type and version; browser type and version; device type and screen resolution; sources of access to the site; OS language and browser; visited pages of the site and actions on them; ip-address for the purpose of site operation, retargeting, statistical research and transfer to third parties. If you do not want your data to be processed, leave the site.
I agree